Tájékoztató a TÁMOP 2.4.3. pályázatról

Tájékoztató a TÁMOP 2.4.3. pályázatról partnereink számára
2010. november 5-én alakítottuk a Közösségi Szociális Szövetkezetet Budapesten, elsősorban szociális szakemberek részvételével. A szociális szakemberek hidat képeznek a társadalomból kirekesztettek, elnyomottak és a szövetkezet által nyújtott munkaerőpiaci tevékenységek között. A célunkat a következőképpen fogalmaztuk meg:
A kölcsönös, szolidáris együttműködés keretének kialakítása, amely egyben válasz a piacgazdaság (negatív) jellemzőire. Az egyéni érdekkel szemben a közösségi érdeket hangsúlyozzuk. Az alá-felé rendeltséggel szemben, a demokratikus, egyenrangú kapcsolatokat. A piac globális hatásával szemben, a helyi közösségek fenntarthatóságát tartjuk értéknek. Az egyénnek, az uniformizációval szemben, az egyéni kibontakozás lehetőségét adjuk. A rejtett társadalmi kirekesztésre a helyi/kisközösségi befogadó és integráló társadalom működésének kialakításával válaszolunk. A szövetkezet tagjai a tevékenységüket az emberek közötti szolidaritásra építik, fontosnak tartják az alakító, állampolgári magatartás megvalósítását munkájukban, és a napi működésben a demokratikus eljárások szerint döntenek. Olyan közös érdekeltségű tevékenységet folytatunk, amely biztonságos megélhetést, jó minőségű egyéni, családi és közösségi életformát tesz elérhetővé tagjaink számára. A szövetkezetünk fenti értékek szerinti gyakorlata hozzájárul a helyi fejlődéshez, az összetartó közösségi, és társadalmi működéshez, a társadalmi és gazdasági stabilizációhoz, a sokszínű foglalkoztatás megvalósításához, védelmet ad a kirekesztéssel szemben, és egy formája a szegénység elleni küzdelemnek.
Szociális szövetkezetünk az aktív szociálpolitika egyik leghatékonyabb eszköze, mert a befogadó társadalmi értékek mentén biztosít foglalkoztatást, megélhetést, közösséget, leginkább azok számára, akiket a társadalmi mechanizmusok kirekesztenek. Szociális szövetkezetünk így az élhető társadalom egyik alapköve. A pénz profitérdekeltségének alárendelt logika helyett a közösségi együttműködés, a bizalom, a partnerség, a biztonságos munka és foglalkoztatás logikáját követi a szövetkezeti tevékenységünk. Így valós alternatívát tudunk nyújtani a fenntartható társadalmi működésre, a kirekesztő piacgazdaság alternatívájaként, a szolidaritásra, a munka, az ember megbecsülésére, valamint a környezeti fenntarthatóság, szegénység elleni küzdelem, kirekesztés elleni fellépésre épülő tevékenységünkkel.
A Közösségi Szociális Szövetkezet előkészítéseként áttanulmányoztuk világban működő szövetkezeti, közösségi vállalkozási modelleket. Ennek alapján döntöttünk úgy, hogy a Spanyol Mondragon típusa munkaszövetkezet mintájára alapítjuk meg a szövetkezetünket. Az alapszabály kialakításában ezért a munkaszövetkezeti struktúrának megfelelő céhegység rendszert állítottunk fel. A céhegységek egyrészt egymást támogató üzleti rendszerként működnek, másrészt nagy önállósággal rendelkező szervezeti egységként valósítják meg a tevékenységüket. Szövetkezetünket azzal a céllal hoztuk létre, hogy befogadó szövetkezetként az önálló céhegységekben a munkaerőpiacról kirekesztett minél több ember számára tudjunk foglalkoztatást biztosítani, olyan formában, hogy az előállított termékeinket környezettudatosan és főként újrahasznosított anyagokból hozzuk létre. Fő tevékenységünk a hulladék újrahasznosítás, a fenntartható fejlődéshez való hozzájárulás és ezen keresztül munkahelyteremtés. Amit a többségi társadalom hulladéknak tekint (emberben, tárgyban), mi abban az értéket látjuk, a társadalmi működésbe történő „visszaforgatást” tartjuk célunknak, emberek társadalmi integrációját, tárgyak újrahasználhatóvá tételét, újrahasznosítását. Egy olyan társadalmat építünk, amely élhető, fenntartható, befogadó.
Tevékenységeink hosszú távon önfenntartóak. Ezek a termékek és szolgáltatások vagy nem is léteznek a piacon (low-tech zöldenergia eszközök), vagy olyan áron tudjuk őket kínálni, amelyek biztosítják a piaci térnyerés lehetőségét.
Mindegyik tevékenység többletértéke az, hogy kirekesztett emberek számára nyújtunk munkalehetőséget, szolidáris közösséget, és a tevékenységekben ahol lehet hulladékból, újrahasznosítható terméket állítunk elő, mindezt a fenntartható fejlődést figyelembevevő módon. Négy olyan tevékenység van (Low-tech zöldenergia eszközök, adománybolt, Re-use tanácsadás és szakértés, tapasztalati szakértés), amelyik többletértéke egy új társadalmi működést alapoz meg.
Termékeink
- Zöldenergia (Low-tech) eszközök: Háztartási biogáz-telep, kerti hulladékból brikett-előállító kemence, napkollektor, hőkollektorok, napenergiás aszaló, nap–és szélgenerátor
- Ajándéktárgyak készítése (pl. gránit mécsestartó; merített papír és termékek)
Termékeink az újrahasznosítás alapelveit figyelembe véve készülnek. A low-tech eszközök egyrészt hulladékot hasznosítanak, másrészt fontos szerepük van az energiaszolgáltatásokból kirekesztett emberek ellátásában. Ilyen eszközökhöz jelenleg Magyarországon piaci forgalmazásban nem lehet hozzájutni. A gránit mécsestartó is újrahasznosított anyagból készül. A merített papír munkaigényes, olcsó alapanyagból előállítható termék, piacát főleg a rendezvények, esküvők jelentik.
Szolgáltatásaink
1. Munkahely feltárás
2. Adománybolt
3. Re-use tanácsadás és szakértés
4. Tapasztalati szakértés
- A munkahely feltárás háromszorosan is a munkalehetőségek bővítését tűzte ki céljául
1.1.munkalehetőséget biztosítunk tagjainknak
1.2.munkalehetőséget keresünk további munkavállalóknak, és segítjük elhelyezkedésüket
1.3.szolgáltatásainkat úgy alakítjuk, hogy azok további embereket segíthessenek visszajutni a munkaerőpiacra.
1.4.Munkahely feltárónk egy olyan speciális szolgáltatás, amely háztartási, ház körüli munkákra keres olyan embereket, akik szívesen végeznének ilyen munkát, de hátrányos helyzetük miatt nincs meg irányukba a kellő bizalom, és kapcsolati tőkéjük sem elég ahhoz, hogy bejuthassanak erre a piacra. A munkahely feltárás folyamatos munkát biztosít 3 főnek, és további embereket juttat munkalehetőséghez, éves szinten kb. 50 főt.
- Az adománybolt tevékenységei
2.1.Használt, feleslegessé vált tárgyakat (ruhanemű, játékok, bútorok, stb.) átvétele adományként
2.2.Az adományok forgalmazása
2.3.Az adományokból származó bevétel foglalkoztatásra fordítása
- Re-use tanácsadás és szakértés: A szolgáltatás keretében egy tanulmány készül, mely a Nyugat-Európában általános re-use technológiák Magyarországon való elterjesztésének lehetőségeit, az iparághoz kapcsolható foglalkoztatás lehetőségeit elemzi.
- Tapasztalati szakértés: A tapasztalati szakértő (T.Sz.) tevékenység új szolgáltatás Magyarországon. A tapasztalati szakértő olyan, a szegénységet a saját életében átélt személy, aki egy képzési folyamatban megküzd ezzel a tapasztalattal, és tudásával felveszi a harcot a szegénység elleni küzdelem egy vagy több pontján. Piaca az állami intézményrendszer, a média, a közszolgáltatók, stb.
A Közösségi Szociális Szövetkezet közgyűlése által elfogadott Céhegységek és vezetőik a következők:
1.) Igazgatóság – Szövetkezetfejlesztő Céhegység (Németh László)
2.) Adománybolt Céhegység (Vizkelety László)
3.) Kreatív tárgyak Céhegység (Sólyom Attila)
4.) Zöldenergia Céhegység (Mester Attila)
5.) Tapasztalati szakértő Céhegység (Gosztonyi Géza)
6.) Munka-tár Céhegység (Sipos Anna)
7.) Re-Use Céhegység (Mester Attila)
2011. év augusztusában megnyertük a TÁMOP 2.4.3. pályázatot.
Alapadatok |
|
Pályázó neve: |
Közösségi Szociális Szövetkezet |
Projekt megnevezése: |
Közösségben újra hasznos! |
OP név: |
TÁMOP |
Pályázat neve: |
2.4.3/B-2-10/2 Atipikus foglalkoztatási formák támogatása |
Forrás megnevezése: |
ESZA |
Beruházás helye (régió): |
Közép-Magyarország |
Beruházás helye (megye): |
Budapest |
Beruházás helye (helység): |
Budapest |
Megítélt összeg: |
49 975 650 .- HUF |
Támogatás aránya: |
100 % |
Támogatási döntés dátuma: |
2011.08.23 |
Támogatás pontszáma: |
73,5 |
A pályázat megvalósításának időtartama 2011. október 1. – 2012. december 31.
A célcsoportunk: hátrányos helyzetű, a munkaerőpiacról kiszorult emberek. Többségükben VIII. és XII. kerületiek, alacsony iskolai végzettségűek, családi vagy egészségi okokból a hagyományos munkaerő piacon nem foglalkoztathatóak.
A pályázati programban a teljes foglalkoztatási létszám 16 fő.
A pályázat keretében három képzést bonyolítunk le. Ebből a pszichoszociális képzés 48 órában kimondottan a bevont célcsoport tagoknak történik. Mivel a bevonni kívánt célcsoporttagok tartós munkanélküliek, sokszor bármilyen munkatapasztalat nélkül, vagy nagyon régi munkatapasztalattal, szükség van arra, hogy szociális és munkavállalói készségeik felfrissüljenek. A pszichoszociális fejlesztés során kiléphetnek a „segített” élethelyzetből és sorsuk alakítóivá válhatnak.
A másik két képzés közös képzés lesz a szövetkezet tagjainak és a célcsoport tagjainak együttesen. Az egyik a szövetkezet közösségépítése 48 órában, míg a másik képzés a közösségi vállalkozási képzés szintén 48 órában. Ez a két képzés a közösségi vállalkozásban történő együttműködéshez szükséges tudásokat, készségeket, kompetenciákat adja át.
A pályázatban létrehoztuk a céhegységek működését támogató szolgáltatásokat is, így lehetőség lesz a céhegységek fenntartható üzleti terveinek fejlesztésére, piackutatásra, marketing tanácsadás igénybevételére. A termékek és szolgáltatások bemutatására termékkatalógust, szórólapokat állítunk össze.
A pályázat keretében felállítunk és működtetünk egy webáruházat, amelynek hosszú távú célja az, hogy a szociális/közösségi gazdaság szereplőinek (szövetkezetek, nonprofit szervezetek – egyesületek, alapítványok, adományboltok, Re-Use központok) közös webáruházaként tudjon működni.
A pályázatban célunk olyan tevékenységek megvalósíthatósági tanulmányainak az elkészítése, amelyek a szociális szövetkezetek számára átadhatók és a fenntartható működést tudják biztosítani. Az egyik a Re-Use Újrahasználati Központok kialakításának a megvalósíthatósági tanulmánya, amelyek a lomtalanítás, újrahasználat, fogyasztáscsökkentés, hulladékkezelés összekapcsolásáról szól a munkahelyteremtéssel. Három eltérő feltétellel rendelkező környezetben történik a megvalósíthatósági tanulmány elkészítése – Tatabánya, Szécsény, Érd városokban. A másik terület az Adományboltok működési feltételeinek, megvalósíthatóságának a leírása és a tapasztalatok alapján az adományboltok országos hálózatának kialakítása, a webáruházon keresztül a közös kereskedelmi tevékenység, amelynek célja a munkaerőpiacról kiszorult emberek foglalkoztatása környezettudatos tevékenységekben.
Bármilyen további kérdése lenne, forduljon bizalommal hozzánk!
Üdvözlettel:
Németh László
Közösségi Szociális Szövetkezet
(KöSzSz) elnök
skype: enel33